Jak złowić dużego szczupaka?

 

Jak złowić dużego szczupaka?

 

          Wielu zadaje sobie pytanie – jak złowić dużego szczupaka? Moim zdaniem większość z Nas popełnia podstawowy błąd – łowimy na zbyt małe przynęty lub poświęcamy większym przynętom za mało czasu. Mówię tutaj o przynętach od 15cm – zaczynając od gum, kończąc na woblerach.

 

Wiosnę rozpoczynam łowiąc Jerkami – nie łowię mniejszymi jak 10cm, uważam, że stosowanie mniejszych przynęt nie ma sensu. Przecież szukamy dużych ryb! W maju szczupaki potrafią stać na naprawdę bardzo płytkiej wodzie nadrabiając straty, które uzyskały po tarle. Według mojej opinii szczupaki godne uwagi to te powyżej 80cm – takie sztuki potrafią stać na 0,5m wodzie – ba! Większe także tam bywają!  Łowiąc Jerkami staram się obławiać miejsca od 0,5m do 4m głębokości.

P1040803_-_Kopia

 O tej porze roku przynętę możemy prowadzić dość agresywnie – szczupaki nawet to lubią. Jerkując staram się unikać monotonii – prowadzę przynętę na wszystkie możliwe sposoby w jednym rzucie, przykładowo: zaczynam agresywnie, 5 szybkich mocnych szarpnięć, po chwili przerwa, później kilka delikatnych szarpnięć – wręcz minimalnych , by lekko wprawić przynętę w ruch i znów przerwa. Jeżeli mamy brania tylko i wyłącznie w określonych momentach np. podczas delikatnego podszarpywania, to staram się łowić jak najwięcej tym sposobem w danym dniu.

Łowiąc tą techniką możemy łatwo sprawdzić, co w danym okresie, dniu czy też porze dnia odpowiada Naszym szczupakom najbardziej.

Nie zapominajmy jednak do końca o innych przynętach. Jeśli nie mam efektów na jerki to próbuję łowić gumami, wahadłami, obrotówkami itd.

P1050215


Jerkuję aż do września-października. Na moich wodach o tej porze roku zdecydowanie lepsze efekty mam na gumy. Ryby nie reagują już na agresywnie prowadzone przynęty – wręcz przeciwnie, wolą duże przynęty prowadzone bardzo wolno. Tutaj królują duże gumy oraz większe, lekkie wahadła. Moim silikonowym faworytem jest Kopyto 6 Relaxa ( 15cm ). Szkoda, że nie mają o 1cal większego – 17,5cm. Ale 15-sto centymetrowe z pewnością spełni Nasze oczekiwania. Wbrew pozorom biorą na nią nawet małe szczupaki.              

P1060729

Od października do końca grudnia staram się łowić gumami z opadu – łowię dość specyficznie – przy 15cm gumach używam bardzo lekkich główek – 7-9g główki Sasame, Mustad Big Game na haku 7/0. Do tego dołączam dozbrojkę z mocnej kotwicy poprowadzonej od oczka główki do końca brzucha przynęty na stalowej lice. Na fotografii chyba bardzo dobrze to widać:

to

Okej znamy teorię – czas zabrać się za dalszą część, która przyczyni się do Naszego sukcesu. W złowieniu okazałego szczupaka pomoże Nam łowiska. Ja swoje jezioro znam doskonale – czuję się na nim lepiej jak w domu. Dalsza część sukcesu polega na dopracowaniu techniki oraz psychice wędkującego. Jednak najważniejszym czynnikiem jest czas spędzony nad wodą. Wędkując należy znać tą zasadę – im więcej godzin spędzonych nad wodą tym większe szanse na dużą rybę. W sezonie letnim jestem prawie codziennie nad wodą – to znacznie zwiększa szansę na złowienie dużej ryby. Niestety w okresie jesiennym następuje zmiana czasu – szybciej robi się ciemno i mamy mniej czasu. Wtedy preferuję weekendy.

P1040975

Jesienią i zimą szczupaki zaczynają intensywnie żerować, by zgromadzić odpowiedni zapas energii i masy do zbliżającego się tarła. Moim zdaniem o tej porze roku szczególnie powinniśmy porzucić małe 7-8cm kopytka i użyć większych przynęt. Pomyślmy sami – najlepszym sposobem jest postawienie siebie w roli dużego szczupaka – czy uganialibyście się za 5-cioma małymi 7-10cm rybkami, czy wolelibyście zjeść jedną dużą rybę, tracąc przy tym mniej wigoru i dostarczając organizmowi dużo energii? Pewnie wybralibyście drugą opcję – ja także. I moim zdaniem szczupaki „myślą” podobnie.

P1060117

Pamiętajmy o wyborze odpowiedniego miejsca. Robi się coraz zimniej, woda na płytkich miejscówkach ochładza się najszybciej . Biała ryba gromadzi się często w stada i schodzą w głębsze partie wody – drapieżnik podąża za nimi. Tak więc miejscówki wiosenno-letnie różnią się od jesienno-zimowych. O tej porze roku szukajmy ryb głębiej – w grudniu nawet w najgłębszych partiach jeziora.

P1060902

Wróćmy nieco do teorii – mianowicie zwróćmy uwagę na sprzęt. Nie możemy sobie pozwolić na stratę życiowej ryby przez niedopatrzenie – uwierzcie mi, że ból i niesmak po takiej porażce pozostaje na bardzo długo. Tutaj również istnieje pewna zasada –  Najmocniejszy łańcuch ma wytrzymałość swojego najsłabszego ogniwa”. Pamiętajmy, że szczupaki w normalnych warunkach potrafią spokojnie osiągnąć masę około 10kg. Musimy z góry zaplanować, że podczas połowu możemy trafić na okazałą sztukę. Nasz zestaw powinien zatem być dość mocny – kij o mocy minimum 20lb co przekłada się na gramy w granicy 35-50 w zależności od producenta. Naprawdę zwróćmy uwagę na szczegóły – agrafki, krętliki itp.

P1040976

To byłoby chyba na tyle. Mogę jeszcze tylko dodać, że środek pływający bardzo ułatwia łowienie okazałych szczupaków i warto w niego zainwestować. Po zaczerpnięciu kilku rad nie pozostaje nic innego, jak wybrać się nad wodę i spróbować „mojego” łowienia w praktyce. Życzę samych sukcesów i metrowych szczupaków!

bestpike_-_Kopia_2

Z wędkarskimi pozdrowieniami

Maciej Jagodziński „wobler129”

 

 

Komentarze  

 
# sebawwo 2010-12-09 08:50
Fajny tekst, teraz pozostaje czekać do wiosny i spróbować tych porad
Odpowiedz
 
 
# Skierosiek 2010-12-14 12:33
Czytając doszedłem do wniosku że trzeba skończyć z małymi przynętami-kopyta powyżej 10cm i reszta też większa-ciekawie opisane i super zdjęcia :)
Odpowiedz
 
 
# agatek82 2010-12-14 14:37
hmmmmmm piękne zdjęcia i ciekawy tekst... teraz oczekiwanie do wiosny
Odpowiedz
 
 
# szczupły11 2011-05-26 13:39
Z tym myśleniem szczupaków podobnym do czlowieka nie dokońca się zgodzę. Szczupak przeważnie stoi przyczajony do ataku na rybę, która przepywa w zasięgu wzroku bądź linii bocznej. Nie wydaje mi się, żeby szczupak odpuścil sobie mniejsze rybki przepywające mu przed nosem w oczekiwaniu na jedną konkretną. Kiedyś na jeziorze lowiem na paproszka, byla to malutka obrotówka, nagle uderzenie, chwila walki i ląduje szczupak 50 cm. Pomyślalem tak jak autor artykulu i zalożylem konkretną blachę obrotową iiiii...?????? Rzut, uderzenie, chwila walki i ląduje szczupak 25cm. Nie ma reguly, podstawa to caly czas się przemieszczać i czesać wodę w poszukiwaniu szczupaka no chyba że żywcówka ale to już calkiem inna historia. Pozdrawiam
Odpowiedz
 
 
# szczupły11 2011-05-26 13:53
Dodam że największego szczupaka (120cm) zlowiem na woblera, 12-sto centymetrową imitację szczupaka !!!
Odpowiedz
 
 
# okonhel 2011-05-26 16:08
Nie ma reguł - szczupak duży uderzy w małego woblerka lub zassie małą obrotówkę a mały uderzy na Sweppera 18 cm. Ale łowiąc na duże przynęty mamy większe prawdopodobieństwo że uderzy duża ryba bo duży szczupak musi dużo zjeść i to nie uklejek. Wiosną ustawi się płytko i będzie zasysał drobnicę ale później już nie ma zmiłuj - im większa ofiara tym lepsza, nie trzeba kilka razy polować. I tu Maciej ma rację - duża przynęta pobudzi silniejszą falą akustyczną, błyśnie większą powierzchnią itp. A do tego ma mocne kotwice (lub hak) , które nie wyprostują się jak małe kotwiczki od okoniowego woblerka. I na koniec - mała przynęta połykana jest głęboko - trudną ją delikatnie rybie wyjąć a często już w czasie holu ryba zrobiła nią sobie spustoszenie w skrzelach. Wtedy czy chciał czy nie chciał, wędkarz zabiera bo i tak szczupak nie odpłynie od łodzi lub później szybko zdechnie. Duża przynęta jest zazwyczaj na zewnątrz pyska (w środku zazwyczaj jedna kotwica woblera i niezbyt głeboko)- łatwo wyhaczyć, łatwiej zwrócić rybie wolność i w lepszej kondycji szczupak odpłynie.
Odpowiedz
 
 
# Gilbert 2011-05-26 20:02
Fajny artykuł, są konkretne wskazówki. Myślę że każdy ma swoją własną "kuchnię przynęt", i własne przeżycia. Powiedziałbym tak - punktem wyjścia do łowienia dużych szczupaków jest woda, w której występują. Jeżeli już jesteśmy na takim łowisku - problemy przynętowe tracą na wadze. Ja niestety wychowywałem się na wodach Mazowsza - głównie Zegrze. Łowisko to jest pod ogromną presją setek wędkarzy. Tutaj na stu łowiących przypada jeden metrowy szczupak. Czysta statystyka. Tak jak powiedziałeś Jacku - nie ma reguł. Ja swoje największe szczupaki i sandacze złowiłem na małe przynęty - między innymi 5 cm ripper Manns, biało - czarny, na 5 gr. główce. Dziwne, prawda ? Szwecja, dla odmiany - duże szczupaki atakują wszystko, co się im podrzuci pod pysk. A to Meppsy w rozmiarach 3 - 5, a to woblery podobne do śledzi, jerki, rippery 10 - 15 cm. Najpierw musi być duży szczupak, a potem próbujmy. Jeszcze ważny jest czas...Ryby mają swój zegar, tak jak my.
Odpowiedz
 
 
# mateuszwos 2011-05-27 08:48
o rzesz!!!! Ten krokodyl ma większą głowę niż Ty.
Odpowiedz
 
 
# pisaq 2011-05-27 11:03
Świetny artykuł, o zdjęciach nawet się nie wypowiadam!
Myśl o jesiennych szczupakach to jedyna rzecz, dzięki której tęsknię do tej pochmurnej i deszczowej pory roku.
Też jestem za używaniem dużych przynęt, tylko nieco inaczej sobie to tłumaczę. Duża przynęta DZIAŁA selektywnie. Używając dużych woblerów i gum ograniczamy do minimum brania drobnicy. Owszem, zdarzy się złowić śledzika na Slidera 12, ale to już "wypadek przy pracy" - podobnie jak złowienie metrówki na paproszka.
Odpowiedz
 
 
# norbiko 2011-05-27 18:46
Tekst moim zdaniem godny uwagi i zasługujący na uznanie, jednak nie przepadam za fotkami po obróbce graficznej.

Za tekst i okazy piąteczka...
Odpowiedz
 
 
# wobler129 2011-05-28 10:46
Cytuję norbiko1:
Tekst moim zdaniem godny uwagi i zasługujący na uznanie, jednak nie przepadam za fotkami po obróbce graficznej.

Za tekst i okazy piąteczka...


Tylko jedna fotka jest edytowana przez kolege, reszta oryginały jedynie kolory nasyciłem w niektórych :)

Wiosną często zdarza się łowić duże szczupaki na małe przynęty. Nie ma reguł, lecz jesienią (przynajmniej na moich wodach) większe przynęty skutkują większymi okazami. Jesienią stada rybek nie przepływają szczupakowi koło nosa. Stoi i czeka na "konkreta", a nawet jeśli je mniejsze, to z większą chęcią połakomi się na większą przynętę.

PS w tym roku mam już na koncie jedną metrówkę :) 102cm. Pozdrawiam
Odpowiedz
 
 
# rooster 2011-05-27 20:37
Norbercik za każdym razem ma ubaw z moich big gum jak jesteśmy spiningować Ale przyjdzie czas że przywali mi w którąś kaczodzioby wielkości słonia i przytrę mu wtedy nosa
Za artykuł pięć.
Odpowiedz
 
 
# norbiko 2011-05-27 20:40
Po pachy mam ubaw... Pewnie zapewne kiedyś się zdziwię... życzę Ci tego z całego serca :)
Odpowiedz
 
 
# pepek 2011-05-28 12:05
Fajny artykuł i zdjęcia.
Odpowiedz
 
 
# jurek-strażnik 2011-05-28 12:48
Super artykuł i ekstra zdjęcia z filmikiem , to prawda na dużego kaczodzioba wskazane są duże przynęty , gratuluję za całokształt ( czasami trzeba poprawić zdjęcia , choć ja robię to bardzo rzadko --- pozdrawiam )
Odpowiedz
 
 
# zdrapek 2014-03-23 17:21
Krótko i na temat. Podoba mi się. Dodam, że nie zawsze trzeba tak sporych przynęt. moje ulubione to 13cm łamańce bez steru ale na 8cm grube woblery czami są leprze efekty i oczywiście cała masa gum :) Kombinacje alpejskie trzeba niejednokrotnie zastosować.
Dbałość o szczegóły - to jest istotne...
Odpowiedz
 
 
# Ratyś 2014-05-22 13:47
Też chciałbym takie.
Odpowiedz
 
 
# raparapa 2014-05-23 06:57
jeszcze jeden szczegół jest istotny,JAK WYPUSZCZA SIĘ MAŁE TO POTEM SĄ DUŻE i biorą.precz z mięsiarzami używającymi tylko żywca.PA
Odpowiedz
 
 
# PaulSaffin 2014-10-08 19:38
Ciekawy artykuł, niezłe zdjęcia.
Czas skoczyć po większe gumki
Odpowiedz
 
 
# spinn76 2014-10-09 15:15
Brawo,super tekst,zdjecia oparte fajnymi naprawde szczupakami i widać że ktos tu ma pojęcie o tym co pisze.Doświadczenie robi swoje.Pozdarwiam.Jeszcze raz brawo.
Odpowiedz
 
 
# ROBERT666 2014-10-10 11:42
Piękne te szczupaki, ja już kupuje odpowiednie gumy na zębatego!!! Gratulacje....
Odpowiedz
 
 
# Piotrek1976 2014-10-16 22:30
Artykuł dobry i pouczający na własnych doświadczeniach.ja posiadam swoje i wiem też ze nie zawsze sie sprawdza z tymi dużymi przynętami.Sam osobiście złapalem zębatego 102cm na malą blaszkę hiszpankę obrotową w samo poludnie w jesienny deszczowy dzień.gdy jużmialem iść do domu po przejsciu conajmniej 5km wykonalem ostani rzut bo lało niesamowicie.Pozdrawiam
Odpowiedz
 

Zostaw komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Gościmy

Teraz online:
 • Użytkowników: 2
 • Gości: 148
Nowi użytkownicy:
Aktywne konta: 8899
CURRENT MOON

Shoutbox

Dźwięk Kide Chat
hajnos: Jak znam życie pogoda przyjdzie w dniu mojego wyjazdu :D
hajnos: Udało mi się wyrwać wcześniej do domu z myślą "aaah w końcu sobie połapię!" to przyszło załamanie pogody i huraganowe wiatry ;/ nawet na osłoniętych łowiskach dzisiaj tak wiało, że nie było szans na łowienie ;/
Longin: Witam wieczorowo! :)
glizdziarz: Powitać poobiednio
Julian P: Właśnie przeczytałem wiadomość w onecie że w potoku Służewieckim zdechły ryby. Pewnie dlatego że nie było odłowów kontrolowanych . Dla wszystkich nie starczyło tlenu. Prawda panie prezesie OM PZWjavascript:kide.insertSmile(':(')
glizdziarz: Dzień dobry. Mgła i świata nie widać.
marek j: Dzień dobry.
hajnos: Dobrze wiedzieć ;) aczkolwiek na karpie się nie nastawiam - nie znam się na nich. Raczej jadę się bardziej pobawić z mniejszymi rybami
Jarecki: wszystko spakowane pora ruszać na rybki :D
spinn76: Dzieńdoberek ;)
glizdziarz: Powitać
gzl-2: Arek
jurek-strażnik: Pod starym mostem siedzi ich dużo na karpia , aż do późnego wieczoru.
hajnos: W zależności od tego, co zobaczę jutro podejmę decyzję odnośnie niedzieli (jutro dopiero o 14 będę mógł wyruszyć).
hajnos: Jeszcze nie jestem pewien, jutro bardziej na rekonesans pojadę - może Wykowo (spławik), lub Z. Liszyńska na grunt. Z Wisły jeśli już to główka na Rydzynie. W pociągu będę myśleć dokładniej ;)
jurek-strażnik: A gdzie się wybierasz ? , bo wszędzie będzie pełno wędkarzy.
hajnos: Jutro w końcu ruszam na rybki ;d choć pogoda raczej nie dopisze :/
jurek-strażnik: Witam ;) , Czesiu ja i tak krótko śpię :)
raparapa: witam,Jurek powiem przewrotnie,odbiłeś sobie w zimie bo spałeś godzinę dłużej. :P
marek j: Dzieńdobrywieczór ;)
jurek-strażnik: Już od niedzieli śpimy krócejhttps://lh3.googleusercontent.com/-6-L3QtvQL0Y/VROniFlUWbI/AAAAAAAAJ_o/uRZyivYnJdA/w426-h475/2015-02-26.gif
jurek-strażnik: Witam WTV ;)
Gilbert: Witam bractwo ;)
glizdziarz: Dzień dobry
Jarecki: :D
ryzel1976: Wędkarskim. Ma się rozumieć ;)
ryzel1976: Witam. Sorrki POŁOWOM O.O :D
glizdziarz: Dzień dobry
marek j: A której połowie ta pogoda sprzyja :P
ryzel1976: Witam. Pogoda sprzyja połową ;)
raparapa: salve.Łódka jeszcze na brzegu ale postaram się do niedzieli spuścić.Pa :P
glizdziarz: Dzień dobry
Longin: Pozdawiam! :)
korzun04: kończę- zaraz Ranczo, pozdrawiam
Longin: O Jezu!!! Ale masz dylemata! Współczuję! :_( :D Na sucho to człowiek gotowy się rozlecieć! O.O
korzun04: ja jeszcze nie próbowałem- mam cykora że po małpce odlecę, a na zagryzkę nie będzie miejsca :_(
Longin: Szkoda. Ale coś za coś! Trochę większe procenty od czasu do czasu przyjmuję! Dla zdrowotności ma się rozumieć! :)
korzun04: nie wątpię... ale piwka pewnie szkoda?
Longin: Za zgaodą żony! (!)
Longin: Odwiedziłem dietetyczkę taka ze 25 lat. I trochę mnie podszkoliła w zakresie diety. Co i jak i ile! :) ;) :D
korzun04: ja też zero gazowanego, nawet mineralna - po tym mnie żołądek boli,jem srednio 5-6 razy dziennie 50-max 100gramowe posiłki, więcej nie wchodzi... :D
Longin: O to gratuluję. Tylko tak trzymać.Ja też spuściłem ok 20. Zupełnie inaczej jem. Podobno zdrowo. bo aż 5-ć razy dziennie tylko mało i nisko kaloryczne, ciemne pieczywo! Daje radę i skutkuje. Zadnego piwa prawie od rokU :D
korzun04: miałem 11 stycznia... jest ok, mniej już ponad 30kg
Longin: Ja Basię też! :) jest ok. A ty już po operacji?
korzun04: jak zdrówko- dopisuje? Basia pozdrawia :)
Longin: Zrobiłem zdaje się ze 350 km. :)
Longin: Ok. 140 km. Ale jest autostrada. Więc spoko!
korzun04: to trochę zaliczyłeś kilometerków O.O , kawałek miałeś od domu
Longin: Objeździłem sobie okolicę , w poszukiwaniu ciekawych miejscówek. I kilka interesujących znalazłem. Nawet na nocne zasiadki . I nad Nysą i kilka nad Odrą!
korzun04: nooo- mroziło i wiało od rana :D

Powered by Kide Shoutbox


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

Najnowsze w galerii

 • Piękne okonie
  z Wierzchowa
 • Autor: PiotrDmoch
 • Category: Nasze połowy
 • Promowanie WTV
  przez
  strażników
 • Autor: mirasek
 • Category: Społeczność
 • nad
  wodą.Pogoria I
 • Autor: raparapa
 • Category: Z nad wody
aktywnosc1

Najnowsze komentarze

www.cialis2015.com/shop/