Sebile 1

DorszKomisja Europejska przedstawiła w minionym tygodniu propozycję podziału kwot połowowych na rok 2015 dla gatunków ryb eksploatowanych komercyjnie w Bałtyku. Organizacja ekologiczna WWF Polska wyraziła swoje zaniepokojenie brakiem alternatywy w zakresie wielkości połowów dorsza ze stada wschodniego.

Jak zauważa WWF, propozycja KE w dużej mierze zgodna jest z opinią naukowców i zakłada znaczące zwiększenie połowów śledzia bałtyckiego, częściowe obniżenie kwot dla szprota, łososia oraz dorsza ze stada zachodniego. W przypadku dorsza ze stada wschodniego, KE zdecydowała, pomimo otrzymanego od Międzynarodowej Rady Badań Morza(ICES) doradztwa naukowego dla tego stada, o przedstawieniu propozycji podziału kwoty połowowej dopiero we wrześniu.

Zdaniem Piotra Prędkiego z WWF Polska, brak propozycji KE w odniesieniu do kwot połowowych dla stada wschodniego dorsza jest niepokojący. - Mamy jednak nadzieję, że Komisja podejmie decyzję w tym zakresie w oparciu o najbardziej aktualne zalecenia ICES. Należy też pamiętać, że Bałtyk jest pierwszym akwenem, dla którego kwoty połowowe powinny być ustalone zgodnie z zapisami zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Zapisy te gwarantują, że decyzje podejmowane będą "zgodnie z najlepszymi, dostępnymi opiniami naukowymi" - zauważa Prędki.

Jak przypomina WWF, sytuacja bałtyckich stad dorsza uległa w ostatnim czasie znacznemu pogorszeniu. Zarówno rybacy jak i naukowcy zwracają uwagę na spadek wielkości i masy pojedynczych osobników. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn tego zjawiska, ale sam fakt spadku mas osobniczych odnotowała także Międzynarodowa Rada Badań Morza. W swojej opinii dla Komisji Europejskiej, ICES zakwalifikował wschodnie stado dorsza jako stado, w stosunku do którego dysponujemy zbyt małą ilością danych, aby przedstawić propozycję kwot połowowych w oparciu o obowiązujący dotychczas plan zarządzania tym gatunkiem. Biorąc to pod uwagę ICES proponuje obniżenie kwot połowowych dla dorsza ze stada wschodniego o 56 proc. oraz zwraca uwagę na konieczność powtórnej oceny sytuacji tego stada.

WWF zwraca również uwagę, że istnieje kilka naukowych tez wyjaśniających obecną sytuację dorsza bałtyckiego. Jedną z prawdopodobnych przyczyn niskich mas osobniczych jest brak pożywienia dla dorsza. Aby przeciwdziałać tej sytuacji Międzynarodowa Rada Badań Morza proponuje, aby ograniczyć połowy śledzia w obszarze, w którym współwystępuje z dorszem.

- Niestety, z przedstawionej przez Komisję propozycji wynika, że nie wzięła ona pod uwagę głosu ICES w tym zakresie - dodaje Prędki. - Ogólna zmiana wielkości kwoty połowowej śledzia centralnego Bałtyku, zaproponowana przez Komisję, jest zbliżona do doradztwa naukowego. Brakuje jednak w propozycji odniesienia do zaproponowanego przez ICES ograniczenia połowów śledzia w podobszarach Bałtyku, w których występuje dorsz w celu zwiększenia bazy pokarmowej tego gatunku.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się