Województwo:
wielkopolskie
Okręg PZW: Okręg PZW w Lesznie
Położone jest w samym sercu Przemęckiego Parku Krajobrazowego na Pojezierzu Leszczyńskim. Jego powierzchnia wynosi 344 hektary, a średnia głębokość niewiele ponad 5 metrów. Akwen poddawany jest bardzo silnej presji turystycznej ze względu na bliskość Leszna (15 minut jazdy samochodem).
W okresie letnim nad jego brzegami pojawiają się setki ludzi, a liczne ośrodki wypoczynkowe w Boszkowie, Dominicach i Starkowie pękają w szwach. Wydawać by się mogło, że polecanie takiej wody jako łowiska dużych leszczy jest kiepskim żartem ? a jednak łowi się tu sztuki o masie przekraczającej 3 kilogramy, choć rzecz jasna nie na zawołanie.
Aby skutecznie zapolować na złociste ?łopaty?, niezbędna jest łódź (można ją wypożyczyć w całorocznych ośrodkach). Istnieje, co prawda, możliwość łowienia z jednego z licznych pomostów, ale jezioro charakteryzuje się bardzo rozległą strefą litoralu i po prostu nie dorzucimy do głębszej wody. Jeśli kogoś interesują całkiem ładne płocie, wzdręgi i krąpie ? proszę bardzo, ale na leszcze musimy znaleźć płaski blat na głębokości 6?7 metrów, na łagodnym stoku poza strefą rdestnic. Bardzo ważne jest dokładne wysondowanie dna ? musi być ono pokryte 10?15-centymetrową (ale nie grubszą!) warstwą mułu. Jest on środowiskiem życia larw licznych ochotkowatych, będących przysmakiem ryb. Najlepsze łowiska leszczowe znajdują się w południowo-zachodniej części jeziora. Jest ona najdziksza, a dodatkową atrakcją są rzadkie ptaki przelotne (notowano tam takie osobliwości, jak perkoz rogaty, czapla modronosa czy łabędź czarnodzioby).
Niezbędnym warunkiem udanego polowania na kilkukilogramowe okazy jest przynajmniej parodniowe nęcenie. Nie należy jednak przesadzać z ilością karmy (pokrojonych w kostkę ziemniaków, makaronu i płatków) ? akwen i tak jest silnie zeutrofizowany, choć zakwity nie są zbyt intensywne. W dniu wędkowania powstrzymujemy się od nęcenia smużącego ? inaczej na łowisku zameldują się nam ?żyletki?. Łowimy metodą spławikową, bardzo starannie ustawiając grunt. Przynęta musi leżeć na dnie, ale nie powinna grzęznąć w mule, choć nie eliminuje to brań. Polecam SKÓRKE OD CHLEBA I KUKURYDZE. Sprzęt powinien być mocny, zastosowanie przyponu z żyłki 0,14 mm, a nawet 0,16 mm nie jest przesadą. Leszcza po zacięciu odrywamy od dna, dając mu się wyszaleć w wyższych warstwach wody ? inaczej może na dłuższy czas wypłoszyć stado.
Lojalnie uprzedzam, że ryby z Jeziora Dominickiego mają swoje humory i w pewnych okresach biorą na wędkę bardzo słabo ? zwłaszcza duże sztuki. Dlatego zawsze lepiej jest przygotować łowisko awaryjne, na samym skraju litoralu (głębokość 3?4 metry). Może być ono lepsze po dłuższym okresie upałów, gdy głębiej wystąpi deficyt tlenowy.
Najnowsze komentarze
Bolek
Gratuluje widzę że nie próżnujesz pozdrawiam
więcej
22.05.12 16:06
Napisał tomasz kwieciński
JIGOPEDIA - jak zrobić jiga
Szacun... więcej
22.05.12 12:58
Napisał rybowanie.pl
Łowiska - Śmietniska
Temat znany od dawna, ale ważne, że wraca... http://rybowanie.pl/artykul_pelny.php?id=11 Pozdro, ryb... więcej
22.05.12 12:44
Napisał rybowanie.pl
Limit 7 sztuk
Masz rację Andrzeju , #Longin , nawet duże wymiarowe dorsze wyłowione z dużej głębokości i wypuszczo... więcej
22.05.12 10:15
Napisał jurek-strażnik
Będą walczyć z kłusownikami.
Pływałem wiele razy po Zalewie Szczecińskim i odnoszę wrażenie, że nikt nie chce zająć się tam probl... więcej
22.05.12 08:22
Napisał t12
JIGOPEDIA - jak zrobić jiga
śliczne cudeńka... więcej
22.05.12 08:15
Napisał t12
Limit 7 sztuk
Czas najwyższy na zmianę tego bezsensownego limitu. Gdyby inspektorzy rybaccy na morzu zaczęli kontr... więcej
22.05.12 07:37
Napisał t12
Limit 7 sztuk
I tak tego idiotycznego limitu nikt nie przestrzega. Dorsz wyholowany z dużej gębokości silowo i tak... więcej
21.05.12 17:29
Napisał Longin
Będą walczyć z kłusownikami.
Szanowny Panie Zbigniewie, Zapewniam Pana, że Autor doskonale wie o czym pisze i napisal rzeczowy ar... więcej
21.05.12 08:38
Napisał Jerzy Kowalski
Napisz poradę - wygraj kołowrotek Daiwa ...
Moje gratulacje
więcej
20.05.12 16:28
Napisał jurek-strażnik
Napisz poradę - wygraj kołowrotek Daiwa ...
Dzięki wielkie dla całej redakcji za uznanie :) Gratuluję reszcie uczestników wspaniałych wpisów i c... więcej
19.05.12 14:48
Napisał szymonxx
Napisz poradę - wygraj kołowrotek Daiwa ...
Brawo! Uważam,że sluszna decyzja!
Gratuluję zwycięzcy!
Może nawet kiedyś zrobię sobie jiga w... więcej
19.05.12 14:42
Napisał Longin
Napisz poradę - wygraj kołowrotek Daiwa ...
Po wielogodzinnych sporach i dyskusjach, mamy przyjemność ogłosić, że najwyżej ocenionym przez zespó... więcej
19.05.12 14:32
Napisał Redakcja
Big Momma's House - Wersminia
http://youtu.be/1Rj-0rAySWM więcej
18.05.12 08:45
Napisał Dusza
Najnowsze Łowiska
- Czarna Orawa
- Rzeka Jegrznia
- Jezioro Dręstwo (Dreństwo)
- Jezioro Dominickie
- Stawy Rybne Miłków
- Krowia Wyspa
- Łowisko Jezioro Lubiąż
- Łowisko Jezioro Lubniewsko
- Łowisko Rogoźnik
- Łowisko Komercyjne EKO-ROL w Tokarni
- Łowisko Wilków - gm.Bodzentyn
- Łowisko Wietrznia popularnie zwana Glinianki
- Łowisko Rejów -Skarżysko-Kamienna
- Łowisko Kamieniołom Gacki k. Pińczowa
- Łowisko Jezioro Kucki Klecewskie
Logowanie
- korzun04 : trzymaj się- a miejscówke odrazu podnęć grochem czy kuku
- glizdziarz : Jak zassię wszystkie odcinki to ci na DVD podeślę
- glizdziarz : No ja też zaraz mykam do pracy. Przed wieczorkiem pomknę oczyścić miejscówkę
- korzun04 : Trzymaj się- powodzenia
- korzun04 : mam wieści z wyszogrodu - totalna klapa, zastanawiam się czy nie ruszyć na kanały...

- j@rex : muszę uciekać do pracy miłego dzionka

- korzun04 : możliwe..
, - glizdziarz : Jak byś obejrzał pierwszy odcinek to też by cię wessało
- korzun04 : maniak!

- glizdziarz : Zauważyłem. A ja dalej zasysam kolejne odcinki serialu Uczastok.
- korzun04 : Z ziomalem se gadam!

- korzun04 : nie!
- glizdziarz : Widzę, że dziś nie jestem pierwszy

- korzun04 : Witaj Grzegorz!

- korzun04 : na kanałach jestm stałym gościem - może polecę tam w Boże Ciało
- korzun04 : ja kiedyś jeździłem na Klusy między ełkiem a Orzyszem, oraz święcajty w ogonach i kanały szymoński ,mioduński ,
- glizdziarz : Dzień dobry
- korzun04 : u mnie w okolicy to trzepią siatami do oporu, a ceny na wędkowanie zaczynają się od 250zł jeżeli chcesz łowić w nocy to x2
- j@rex : a Ty gdzie łowisz??
- j@rex : ale są jeziora gdzie dzierżawcy zauważli nareszcie że większą kasę będą mieć z licencji i turystó niż z tego co wyciągną z siatek
- j@rex : ciężko bo jeszcze na niekórych jeziorach odłowy przemysłowe trwają
- korzun04 : słyszałem że tam ciężko z rybą?
- j@rex : w weekand planuję na Selmęt Wielki
- j@rex : a ne mazury to okolice Ełku
- j@rex : na narew kupujemy licencje tylko że tam jest dwóch dzierżawców i tak naprawdę to djabli wiedzą na czyjej wodzie łowisz

- korzun04 : a na mazury gdzie jeździsz?
- korzun04 : to pod Łomżą? to jeszcze woda PZW czy prywatny odcinek
- j@rex : trochę trzeba jechać ale coś tam zawsze się złowi
- j@rex : ale teraz wolę mazury

- j@rex : Krzewo Bronowo można ładnie połowići to prawie wszystko
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości
- Użytkowników: 5
- Gości: 22
PATRONAT WTV
Najaktywniejsi
-
wedkarz2309178 Punktów -
Longin158 Punktów -
mirasek153 Punktów -
rooster152 Punktów -
maniek-pc144 Punktów -
czaplasiwa120 Punktów -
Kerad112 Punktów -
pisaq111 Punktów -
Snajki95 Punktów -
tomasz kwieciński91 Punktów
W SKLEPIE
|
19.00 PLN
|
|
24.00 PLN
|
|
24.00 PLN
|
|
27.00 PLN
|
|
23.00 PLN
|
















Email
Blip
Wykop
Nasza klasa
Facebook
Twitter
Delicious
RSS
Śledzik
Google
Buzz
Grono







Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.